Розквітівський ЗДО Розквітівської сільської ради Беркзівського району Одеської області

 





Методична робота

 

 

«Мій рідний край – моє село»

(Заняття для дітей старшого дошкільного віку)

 

МЕТА: закріпити та поглибити знання дітей про рідний край, про Україну; формувати        уявлення про історію рідного села; знайомити з історичними подіями, розуміти їх важливість; розвивати увагу, уяву, логічне мислення, памˈять, звˈязне  мовлення; виховувати інтерес до минулого, любов до рідної землі, до видатних людей, які створювали історію рідного краю.

МАТЕРІАЛИ: прислівˈя про рідний край, карта України, картинки із зображенням місць нашого села, вірші про рідний край.

ПОПЕРЕДНЯ РОБОТА: вивчення віршів про рідний край, екскурсії вулицями с.Розквіт та до визначних місць .

 

                                               ХІД ЗАНЯТТЯ

 

-Які слова для вас найрідніші? (Мати, батько, Батьківщина…)

-Чи любите ви маму, батька, Батьківщину, рідний край? (Так, любимо)

                                   Є багато країн на землі,

                                   В них- озера, річки і долини…

                                   Є країни великі й малі,

                                   Та найкраща завжди Батьківщина!

                                   Є багато квіток запашних,

                                   Кожна квітка красу свою має.

                                   Та гарніші завжди поміж них

                                   Ті, що квітнуть у рідному краю.

                                   Є багато пташок голосних,

                                   Любі, милі нам співи пташині,

                                   Та гарніші завжди поміж них

                                   Будуть ті , що у рідній країні.

-Як називається край, де ми живемо? (Одещина)

-Діти, сьогодні ми з вами поговоримо про нашу рідну Україну, про наше рідне село.

А любов до рідної землі починається з батьківської хати, краю де ти народився.

Берег нашої любові- Березівщина, а точніше- село Розквіт Березівського району.

                                   Рідна земле моя, багата й квітуча!

                                   Країно моя, безмежна й співуча!

                                   Скільки горя і сліз ти зазнала,

                                   Незалежності й волі не мала.

                                    Лиш під кінець ХХ століття

                                   Вільною ти стала назавжди.

Ось такою була доля України протягом багатьох років. Наш рідний край вабить чудовою природою, славною історією, народними традиціями. І ми з вами, діти, повинні любити нашу рідну землю, чисті ріки, глибокі озера, неозорі поля, зелені луки і гаї, бо наше село Розквіт- це частина нашої Батьківщини, яка називається Україна.

-Які прислівˈя ви знаєте про рідний край? (Без верби і калини нема України. За рідний край й життя віддай. Там земля мила, де мати народила.)

-Як називалися славні предки, які захищали Україну? (Козаки)

-Тож наші хлопчики теж маленькі козачата і хочуть вони затанцювати.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Танок «Козачата»

-Рідний край! Рідна земля! Дорога кожному серцю земля дідів і прадідів наших. Про неї забувати просто гріх. Треба завжди памˈятати і рідний край, і рідну мову, і смерічку біля хати, і тих людей, які навчили тебе добра…

                                                                                                                                                                                                                   (діти розповідають вивчені вірші)

                                  

                                   Село моє на славній Україні,

                                   Одне- єдине з назвою такою.

                                   Лежить воно поміж степів

                                   І всіх чарує дивною красою.

 

                                   Село чарує ранньою весною

                                   Коли зелений одяг одягає,

                                   А луки вкриті розкішною травою,

                                   І в зелені село вже потопає.

           

                                   Село прекрасне, коли осінь- чарівниця

                                   Одягне дерева в багрянії шати.

                                   І тоді весна йому лиш сниться,

                                   Бо до неї днів іще багато.

 

                                   Нічого нам ріднішого немає,

                                   Ніж Розквіт любий та єдиний.

                                   Живуть тут дружно всі розквітчани

                                   Бо село – мала їх Батьківщина.

Розповідь вихователя про село Розквіт)

 

 

 

 

 

 

 

Пролетять роки, ви підростете і залишите рідну домівку. Проте, де б ви не були, вигляд рідного села, його звичаї, обряди на все життя залишиться у серці кожного із вас.

                                               ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

Діти , як ви розумієте слова «любити рідний край»? (Берегти кожну вулицю, двір, хату, дерево, кущ, тваринку, рослину, пташку, ріки, гори, ліс…)

-Любити рідний край- означає шанувати старших і допомагати молодшим.

-Любити рідний край- означає любити своїх рідних, приносити радість їм і користь нашій Україні.

Діти, мені дуже хотілося б  щоб нашим сьогоднішнім заняттям запалили у ваших серцях хоча б маленький  вогник гордості за те , що ви – українці, що живете у такому чудовому, прекрасному, історичному селі Розквіт. Саме вам, діти, вивчати, берегти, шанувати історію свого села, України. Хай буде щасливою ваша дорога!

                        Діти:              Ой вийду я на гору

                                               Стану, гляну навкруги.

                                               Розкинувся у долині

                                               Край мій рідний , дорогий.

                                              

                                               Он хатини поховались,

                                                Ніби діти, граючись,

                                               У сорочках кучерявих

                                               Стоять посміхаючись.

                                              

                                               Між степами на всі боки

                                               Біжить шлях- дорога,

                                               Веде вона в світ широкий

                                               Нас від отчого порога.

 

                                               Всією душею,

                                               Всім своїм серденьком

                                               Люблю тебе, люблю тебе мій краю,

                                               Земелько рідненька!

 

                                               Красивий, щедрий, рідний край

                                               І мова наша соловˈїна.

                                               Люби, шануй, оберігай

                                               Усе, що зветься Україна.

 

                                               Буває, часом сліпну від краси.

                                               Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,

                                               Оці степи, це небо, ці ліси,

                                               Усе так гарно, чисто, незрадливо,

                                               Усе як є – дорога, явори,

                                               Усе моє, все зветься- Україна.

 

                                     Пісня «Мій рідний край»

-         Будьте горді, чесні, розумні, любіть свій рідний край! Дорослішають діти, сивіють матері- такий закон життя, але ніколи не старітиме наша квітуча земля. Її майбутнє – у ваших руках. Будь вічно молода й благословенна, радуй нас щасливими голосами дітвори, золотою пшеницею, синім небом, наша рідна земле!

 

 

ПРИСЛІВˈЯ:

-         За рідний край життя віддай.

-         Та земля мила, де мати народила.

-         Кожному мила своя сторона.

-         Тільки в ріднім краї соловˈї співають.

ПОВІРˈЯ:

-         Не бий по землі, бо їй боляче.

-         Не плюй на землю, бо не буде родити.

-         Як їсиш хліб – не залишай кусків, бо в ньому твоя сила.

 

 

 

                                  

                     

                                  «Вода – джерело життя.»

 

Конспект заняття з економічного виховання в старшій групі

 

 

 

 

 

 

 

Підготувала вихователь:

Грінченко А.А.


 

Тема: Вода – джерело життя.                                                                                        1

Мета: Поглибити знання дітей про воду в природі; вчити дітей виділяти першочергово потребу людини-  потребу у воді . Закріпити знання способі раціонального використання  ресурсів .Формувати вміння емоційно реагувати на природні об'єкти , отримувати позитивні враження від спостережень за ними.  Розвивати логічне мислення , сприяти розвитку допитливості. Виховувати звичку бережливо ставитися до води.

Матеріали : Глобус ,обладнання для дослідів з водою, художні твори , ілюстрації.

                                 Добрий день мої малята !

                                 Дуже рада вас вітати.

                                 Я вам в очі  подивлюсь ,

                                 Та привітно посміхнусь.

                                 Кожен погляд , кожне слово

                                 Зігріває кожен день.

                                 Діти, привітаємось з гостями

                                 Скажем : Добрий день !

Діти , послухайте вірш і порахуйте скільки дощів я назвала.

                                 Скільки я знаю дощів

                                  Порахуйте мерщій :

                                  Дощик з вітром ,

                                  Дощ грибний ,

                                  Дощ з веселкою – дугою ,

                                  Дощик з сонцем ,

                                  Дощ із градом,

                                  Дощик з рудим листопадом.

-         Дітки , скільки дощів ? ( шість )

Звучить музика ( пісенька  Капітошки )

-         Ось і одна маленька краплинка завітала до нас на заняття .

Загадка від Капітошки :

                                 Відома всім вам рідина ,                                                             2

                                 Усі її вживають ,

                                 Буває хмаркою вона ,                                                                        

                                 Сніжинкою буває ,

                                 Буває як скло , буває тверда ,

                                 Звичайна , підкажіть … ( вода )

-         Дітки ми разом з Капітошкою відправимося у подорож , щоб більше дізнатися про властивості води  її особливості , значення , місцезнходження , бережне відношення до води . Для цього нам потрібно буде виконати всі завдання від Капітошки та його братиків і сестричок краплинок .

-         Діти де в природі ми можемо зустріти водичку ?

Перегляд ілюстрацій де зустрічається вода (річка ,море , озеро ,струмок, криниця)

-А зараз Капітошка перевірить , чи уважні наші дітки .

Логічна гра « Встанови зв'язок  понять»

Діти уважно послухайте слова які я буду вам читати, і у випадку, якщо слово має безпосереднє відношення до води , плескайте в долоні ( роса, дощ, кран, диван , сніг , озеро, книжка, море, крига, струмок, молоток, парасолька, джерело, пісок , стежка, сніжинка, плавання)

С кажіть у нашому місті є річка , озеро ? Як називаються ? А як називається найбільша річка України ?

У місті Києві на березі річки Дніпро у 2003 році було відкрито Музей води. Там можна знайти ( показ ілюстрацій) багато цікавих експонатів : картини , макети, різні прилади що пов'язані з водою.

Діти , подивіться , що нам підготував Капітошка .

Дослідницька діяльність.

-         Ось погляньте на глобус – маленьку модель нашої планети Земля . Якого кольору на ньому більше ? Це вода . На перший погляд здається що її дуже багато, але не вся вода придатна для використання . І в цьому легко переконатися. Зробимо такий експеримент.

 Матеріали для проведення досліду (банка ємністю 3 л із водою; банка ємністю 1 л, на дні якої сіль; банка ємністю 1 л, на дні якої фарба сірого кольору, що не помітна для ока дітей; банка ємністю 0,5 л, на дні якої пісок і глина.

        - Уявіть, що вся вода на планеті умовно зібрана в трилітрову банку. 

Вихователь відливає воду з трилітрової банки в літрову банку із сіллю на дні. Він пропонує дітям скуштувати воду і відповісти, якою вона

є на смак.

— Уявіть, що це солона вода морів та океанів, що не при­датна для пиття.                                       3

Згодом вихователь наливає з трилітрової банки воду у літрову банку, на дні якої міститься сіра фарба. Вода замість прозорої набула брудного \          сірого забарвлення.

—    Це болотяна прісна вода, але вона теж не придатна для пиття.

Вихователь наливає із трилітрової банки воду в півлітрову банку, на дні якої містяться пісок і глина.

—    Уявіть, що це технічно забруднена вода. (Показує кала­мутну воду у банці.)

Решта води, що залишилась у банці,— це прісна вода з дже­рел і колодязів, що очищується, тече з крана в наших будинках.

 

  -Завжди пам'ятайте про те, що води, придатної для пиття, у природі небагато,   тому людям потрібно ставитись до неї економно та бережливо.

 

Ось , Капітошка хоче перевірити чи знаєте ви кому потрібна прісна вода .

 

Гра . Кому потрібна прісна вода ? ( картка для кожної дитини)

Справді діти, вода потрібна всім, кожній живій істоті на землі. Тому кажуть, що вода - джерело життя. Щодня ми використовуємо воду, щоб її пити, готувати їжу, прати білизну, мити посуд, підтримувати в чистоті свою оселю. А для багатьох істот, що живуть у природі, вода взагалі є середовищем їх мешкання, вони не можуть обійтися без неї навіть нетривалий час.

Чи можна уявити собі життя без води ? Чому ? ( перегляд ілюстрацій пустелі ,засухи)

 

 

 

 

 

 

 

Вода не тільки чарівниця , вона ще й трудівниця. Як ви вважаєте, де , або ким працює  вода ? (

показ ілюстрацій із зображенням електростанції , водяного млина , перевезення вантажу на баржах)

 

 

 

 

 

Вода , діти ,  дарує також відпочинок. ( ілюстрації) Можна купатися у воді ,кататися на водних лижах , плавати на човнах.

Фізкультхвилинка

Діти, вода може бути не лише корисною, а й і небезпечною. ( ілюстрації ) Наприклад, може стати лихом для тих, хто не вміє плавати, будьте обережними й уважними на воді і купання в річці чи морі принесе вам лише втіху.

Рухливі ігрові вправи « Поплаваємо»

1.   «Жабки». Пересуватися вперед стрибками з одночасним простяганням вперед рук. (долоні розміщені горизонтально, поруч та розведення їх в сторони.)

2.   «Брас». Ходьба звичайним кроком з почерговим викиданням вперед т однієї руки то другої руки.

3.   «Собачки). Швидка ходьба дрібними кроками з круговими рухами перед собою, зігнутими в руках ліктями.

4.   « Рибки». Пересування плавним кроком . З'єднані долоні хвилеподібними рухами простягають прямо перед собою.

-         Ось так, коли ми вміємо плавати вода не буде для нас небезпечною. А ще вода   небезпечна для здоров'я забруднена.

Тварини та пташки можуть напитися водички із калюжі, водоймища.

А звідки беруть люди воду, яку використовують для своїх потреб?            4        Правильно. Вода, яка тече із крана надходить в наші оселі з водопроводу, який прокладено під землею. А закачується в цей водопровід вона величезним насосом із глибокої свердловини. У маленьких населених пунктах, де немає водопроводу, воду для пиття беруть з криниць. А найчистішою та найкориснішою вважається вода джерельна. Вона містить багато корисних для організму людини речовин та має цілющі властивості.

Потрібно пам'ятати, що природні запаси води не безмежні. Корисної води в природі мало. Тому до води потрібно ставитися бережливо та дбайливо.

Читання оповідання «Бережіть воду» Бориса Вовка ( ілюстрації )

 

Вода лилася з крана невпинною цівкою.

-         Хто це тут порядкував? - суворо запитала Ніна.

-         То я руки мив. - почервонів Микола.

-         А кран чому не закрутив?

-         А хіба що? Вода ледь - ледь цідиться.

-         Ледь - ледь, а кухлик за хвилину повний. До вечора ціле озеро натекло б. Де не взявся Гаврик. Він облизнувся, бо дуже хотілося пити. Микола вилив воду з кухлика в мисочку. І Гаврик помахуючи хвостиком, заходився пити.

Тим часом кухлик наповнився знову. Микола полив на підвіконні квіти. Листочки примули розправилися й посвіжішали.

-        Усім, усім потрібна вода, - сказала Ніна - і людям, і пташкам, і тваринам, і рослинам. А візьмемо машини. Автомобіль без неї не обійдеться. Трактор також. І заводи й фабрики без води не працюватимуть.

-        Я все зрозумів, - сказав Микола й міцно закрутив кран, щоб води марно не витікало не краплини.

-        Діти назвіть героїв оповідання .

-        Діти хто з героїв оповідання не економив воду ?

-        Хто допоміг Миколі зрозуміти що воду потрібно берегти ?

    А що можете зробити ви , щоб зберегти воду ? ( не брискатися водою ; закривати  кран коли чистиш зуби; не відкривати воду на повну силу коли миємо ручки.)

-Дітки ось ще одне завдання від Капітошки .

д/г: Як зберігати воду?

На правильну відповідь діти плескають долоні. На не правильну - кладуть на коліна.

-  Коли я умиваюся відкриваю сильно кран.

-  Я витрачаю води стільки, скільки забажаю.

-  Я зачиняю щільно кран.

-   Економити воду треба , бо батьки за неї платять гроші .

-   Води на Землі води багато , можна не турбуватись про економію.

-   Коли бачу, що капає вода зкрана , гукаю дорослих , щоб полагодили кран.

Наступне завдання від краплинок нам допоможе зрозуміти, чи вмієте  ви берегти воду                                                                                                                                     5

Гра « Оціни вчинок»

Розгляньте малюнки : економиться, чи ні вода. ( приклеїти краплинку на малюнок , де економно використовується вода )

 

Капітошка пропонує нам трішки відпочити.

Психогімнастика « Дощик»

У скарбниці нашого народу є дуже багато прислів'їв, приказок про воду. Які знаєте ви ? 

   - Чиста вода, хворобі біда!

    - Закрути тугіше кран, щоб не витік океан!

     - Бережи воду, бо загубиш вроду.                                                                  

     -Не брудни криниці, адже схочеш напитись водиці!   

Крапелькам цікаво , чи потрібна вода в нашому садочку? Для чого ?Щоб діти і дорослі в нашому садку не забували економити воду, ми намалюємо застережливі знаки (перекреслений кран, з якого капає вода) Давайте розвісимо ваші малюнки в ті місця в дитячому садку, звідки беруть воду, (пральня, умивальна кімната, кухня, місце для миття посуду).

Хай ці малюнки нагадують дітям і працівникам садка, що треба берегти воду. Вода - безцінний дар природи.

А вода це справжнє диво !

Як прожити без води ?

З нею ми завжди щасливі ,

З нею в нас нема біди.

Є вода – ростуть рослини :

Ліс, сади , рясні поля .

Це чудово для людини

І радіє вся Земля .

Дітки , Капітошка радіє, що зустрів своїх братиків та сестричок краплинок. Він впевнений ,що діти будуть берегти воду , бо вода –джерело життя.

А для вас , дітки , дарує веселу гру . (гра з мильними бульбашками під пісню Капітошки )

 

             

 

 

«НЕ ЦУРАЙТЕСЬ МОВИ- МОВИ МАМИ Й ТАТА»

«НЕ ЦУРАЙТЕСЬ МОВИ-

МОВИ МАМИ Й ТАТА»

Інтегроване заняття з мовленнєвого спілкування, грамоти, природи та художньої літератури (старша група)

 

 МЕТА : Ознайомити дітей з однорідними членами речення, вчити утворювати пестливі слова,  вчити утворювати словосполучення, складати речення за картинками. Вправляти дітей у вимові звука (ш).Продовжувати вчити визначати позицію звука у слові, визначати кількість звуків у слові, голосні, приголосні звуки й співвідносити їх з умовними знаками- символами, розвивати фонематичний слух, діалогічне та монологічне мовлення. Формувати вміння застосовувати набуті знання фольклорного матеріалу у житті. Вчити доречно вживати приказки й прислівˈя, виразно читати вірші. Розвивати поетичний слух, сприяти до співучості, багатства до української мови, розвивати мовне дихання, силу голосу, уяву, памˈять. Виховувати вміння слухати товариша, не перебивати його, відповідати за викликом; виховувати інтерес до природи, глибоке почуття поваги до своїх рідних, до України та української мови.

 

                                                   ХІД ЗАНЯТТЯ

 

Діти, сьогодні у нас буде цікава зустріч. Я запрошую вас у країну Знань на слово рідне. Ми намагатимемося показати багатство, красу та мелодійність української мови – мови, якою ми розмовляємо, думаємо, без якої не мислимо свого існування. Я б хотіла розпочати нашу бесіду віршем:

Не цурайтесь мови – мови мами й тата,

Мови діда й баби, предків наших всіх,

Бо її цуратися – сором непошани,

Бо її цуратись – перед Богом гріх!

На землі народів Бог створив багато

І подарував їм скарб усяких мов,

А в ту кожну мову, гарну і багату,

Вклав свою небесну ніжність і любов.

Всіх народів  мови – то Господній дар,

Але мова мами – найрідніша в світі,

В ній є все: і святість, і краса, і чар.

Про що говориться у вірші? Діти, 9 листопада день писемності та української мови. І не лише на цьому святі, а завжди ми повинні памˈятати, що:

                                    Мови нема без народу,

                                    А народу без мови.

Мова! А що таке мова?  Як і коли виникла українська мова?

В народі кажуть: «Слово до слова – складеться мова» .Мова кожного народу є невідˈємною частинкою його життя, якою вони розмовляють. Ми про це вже говорили. Пригадайте вірш, який ми з вами вчили:

                                    Всі народи мову мають,

                                    Всі своїх пісень співають,

                                    Бо хто має мову рідну,

                                    Той багатий а не бідний.

        Діти, яка мова вам найзрозуміліша?

        Чому?(Бо це наша рідна мова)

        Так, діти, українська мова – наша рідна мова. Цією мовою розмовляєте ви,  ваші батьки, батьки ваших батьків, бабусі, дідусі.

        Яка ж вона – мова українська?

        Вона наша рідна, це не просто звуки, це не просто слова. Великий український поет Т.Г.Шевченко писав:

Ну щоб здавалося слова?

Слова та голос – більш нічого.

А серце бˈється, ожива,

Як їх почуєш.

        Діти, з чого складається наша мова?(з речень)

        А речення? (Зі слів)

        А слова? (З різних звуків)

        Які бувають звуки?

       Скільки є голосних звуків?

        Назвіть голосні звуки.

        Якими фішками ми позначаємо голосні звуки?

        Якою фішкою ми позначаємо приголосні звуки? Мˈякі приголосні.

-Молодці. А яка зараз пора року (Осінь) . Пропоную вам викласти за допомогою фішок слово ОСІНЬ.

                                 ГРА: «Склади речення за картинами».

 

        Краса мови українського народу виражається не лише в піснях та віршах, а в загадках, потішках, прислівˈях, приказках.

        Хто з вас знає загадки?

                           У нашої бабусі сидить кіт у кожусі.

                           Біля пічки гріється, без водички вмиється.

        Давайте зробимо звуковий аналіз слова  КІТ.

                           ГРА: «Підбери слова на заданий звук»

 

                                       ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

 

Чути дзвіночок. Вхід Української мови.

                           Не впізнали? Та я ж мова

                           Українська, калинова,

                           Бо як пісня вона лине.

                           Із маленьких цих краплинок,

                           Що почули ви сьогодні,

                           Мова складена народна.

        Українська мово, запрошуємо тебе до нас на гостину. Діти прочитають багато віршів про мову.

                           І нас єднає рідна мова,

                           Всіх, хто живе у цім краю.

                           Вона прекрасна, світанкова,

                           Я так її люблю.

 

                           Розцвітай, прекрасна земле Україно

                           Рідна земле, матінко моя,

                           Хай лунає мова соловˈїна,

                           Пісня неповторная твоя.

 

                           Соловˈїну, барвінкову,

                           Колосисту- навіки,

                           Українську рідну мову

                           В дар дали мені батьки.

 

                           Берегти її , плекати

                           Буду всюди повсякчас,

                           Бо ж так, як мати,

                           Мова в кожного із нас.

 

                           Розвивайся, звесиляйся,

                           Моє щире слово,

                           У барвінки одягайся,

                           Моє щире слово,

                           Щоб на все життя з тобою

                           Ми запамˈятали,

                           Як з колиски дорогої нас колихали.

Українська мова: У мене є чарівна квітка, в кожній пелюстці є вірш, загадка, казки, якщо відгадаєте з якого твору, то зˈявиться на пелюстці персонажі цих творів.

    Загадки:     Запалали в чистім полі

                           Квіти гарні, всі червоні.

                           То палає влітку так

                           Польовий червоний  …   (мак).

                          

                           На голові його корона з гілля,

                           Копита топчуть буйне зілля

                           На спинці плямки білі, наче день

                           Звірятко звати це … (олень).

 

                           Жовте сонечко на долонечці,

                           Його вкусив - лице скривив. (лимон).

 

                           Добрий, зелений,

                           Добрий і солоний,

                           Добрий і сирий

                           Хто він такий? (огірок).

 

                           Я жовтенька, я маленька,

                           Мов медочок, солодка.

                           На баштані достигаю,

                           Тепле сонечко вітаю. (диня).

 

                           Сидить Марушка в семи кожушках.

                           Хто її роздягає, той сльози проливає. (цибуля).

 

                           Надувся і поважно виступає.

                           Хвіст наче віяло розкриває.

                           Згинати шию звик.

                           Всі звуть його… (індик).

        Промовте перші звуки слів відгадок ( м о л о д ц і ).

        Так, ви справжні молодці.

        Діти, ви ще маленькі, але по крапельці- краплині вивчаєте рідну мову, мову своїх батьків. Свою мову ви повинні вивчати, берегти і шанувати.

                           А знехтуєте рідне слово,

                           Земля вам цього не простить.

                           Тож линь над світом, рідна мово.

                           Тобі в віках судилось жить.

                          Бо ніхто не має права

                           Мову рідную забуть,

                           Як ту пісню, що співала мати,

                           І як своє дитинство золоте.

 

                           Любіть Україну, як сонце любіть,

                           Як вітер, як трави, як води.

                           В годину щасливу і в радості мить,

                           Любіть у годину негоди.

 

                           Любіть Україну у сні й на яву,

                           Вишневу свою Україну.

                           Красу її вічно живу й молоду І мову її солов₺їну.

                                 Пісня «Присяга українській мові»

                           Українська мова,

                           Мова барвінкова,

                           В лузі запашнім- квітка польова.

                           Поруч ти зі мною,

                           Чаруєш красою,

                           У серцях гарячих ти жива.

 

                          Мово пустотлива,

                           Дзвінка і грайлива,

                           Мелодійна, легка , сонячна й проста.

                           Веселково- ніжна,

                           І морозно – сніжна,

                           Ти лікуєш серце і вуста.

 

                                       Приспів

                           Мово лебедина,

                           Ти одна єдина,

                           Ти як соловейка пісня у гаю.

                           Мово калинова,

                           Дивна, загадкова,

                           Рідну свою мову я люблю.

 

                           Українська мова

                           Лагідна, святкова,

                           Й будеш ти з народом завжди навіки!

                           Тож шануймо мову,

                           Бережімо мову,

                           Що дали навіки нам батьки!